Rekolekcje Wielkopostne 

Rekolekcje wielkopostne to bardzo szczególny czas, który pozwala nam lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji pogłębiamy rozumienie prawd naszej wiary, na nowo odkrywając ich ponadczasowe piękno. 

W dniach 10-12 marca 2023 r. rekolekcje wielkopostne w naszej parafii wygłosił o. Janusz Bębnik O.Carm, przeor i proboszcz Parafii p.w. św. Anny w Chyżnym. W czasie tych trzech dni ćwiczeń duchowych o. Janusz podkreślał, że nasza codzienność to zazwyczaj pogoń za sprawami doczesnymi takimi jak np. praca i obowiązki, co sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla Boga i dla drugiego człowieka. Z tego powodu warto jest choć na chwilę zatrzymać się, aby zastanowić się nad własnym życiem, pytając o miejsce, jakie zajmuje w nim wiara. Codzienność potrafi niekiedy tak nas przytłoczyć, że w naszych własnych oczach stajemy się ludźmi coraz mniej wartościowymi, a nasze życie wydaje się nam coraz bardziej bezsensowne. Bóg jednak patrzy na nas inaczej aniżeli my postrzegamy siebie, z miłością pochylając się nad nami, aby nam pomóc, gdyż widzi w nas Swoje umiłowane dzieci. 

Ludzie żyjący we współczesnym świecie stają się coraz bardziej obojętni na los innych. Zmagając się z własnymi problemami jesteśmy często zdani tylko na samych siebie. Ojciec Janusz zwracał uwagę na to, aby nie zatracić wrażliwości na innych ludzi, ale aby ich lepiej dostrzegać, starając się towarzyszyć im na co dzień w ich zmaganiach. 

Rekolekcje te wniosły w nasze życie nowe rozumienie Boga i drugiego człowieka. Słuchając nauk potrafiliśmy niejednokrotnie odnaleźć w nich siebie. Dzięki skierowanym do nas słowom mieliśmy możliwość zrozumieć jak ważne jest to, aby żyć zgodnie z sobą, z Bogiem i z innymi ludźmi. Dziękujemy o. Januszowi za jego trud i ofiarowany nam czas, nade wszystko zaś za jego świadectwo przeżywanej wiary i posługi kapłańskiej.