Październik – miesiącem różańcowym 

Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie mówił o tym, że modlitwa różańcowa, którą odmawiał od dzieciństwa, zawsze dodawała mu sił i otuchy. Kiedyś powiedział, że „Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby… Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec! Ufam, że ta tradycja odmawiania różańca w mojej Ojczyźnie będzie dalej podtrzymywana i rozwijana. Tego życzę z całego serca duszpasterzom i rodakom w mojej Ojczyźnie”. 

W czasach współczesnych jego następca na Tronie Piotrowym, papież Franciszek, powiedział jak ważne jest codzienne odmawianie różańca. Ojciec Święty wyznał, że to właśnie postawa św. Jana Pawła II zachęciła go, aby codziennie odmawiać tę modlitwę. Po śmierci Jana Pawła II napisał, że: „Jeżeli dobrze pamiętam, było to w 1985 r. Pewnego wieczora poszedłem na wspólne odmawianie różańca, które prowadził Ojciec Święty. Klęczał tam przed tymi wszystkimi ludźmi. Grupa była bardzo liczna. Zobaczyłem Papieża od tyłu i powoli zacząłem zatapiać się w modlitwie. Nie byłem sam. Modliłem się wśród innych dzieci Bożych, do których sam należałem, i wszyscy inni zebrani tutaj pod przewodnictwem Ojca Świętego. W trakcie modlitwy w jakiś sposób się rozproszyłem, szukając wzrokiem sylwetki Papieża. Jego wielkie uczucie i prawdziwe oddanie były doskonale zauważalne. Czas mijał, a ja wyobrażałem sobie młodego księdza, członka seminarium, poetę, pracownika, dziecko z Wadowic… W tej samej pozycji, w jakiej wtedy tam klęczał, powtarzając ‘Ave Maria’. Jego autentyczność mnie zadziwiła. Poczułem, że ten człowiek wybrany, aby prowadzić Kościół, podążał ścieżką prowadzącą wprost do jego Matki, będącej w niebie, a drogą tą szedł od lat swojej młodości. Uświadomiłem sobie wagę słów Matki Bożej z Gwadelupe do św. Juana Diego: ‘Nie bój się, czyż nie jestem twoją matką?’. Zrozumiałem obecność Maryi w życiu Papieża. To świadectwo było dla mnie niezapomniane. Od tego momentu sam odmawiam codziennie różaniec”. 

Gdy rozważamy tajemnice różańcowe, razem z Maryją, kroczymy drogami Jezusa. Każda z tych tajemnic pozwala nam skupić się na jednym ważnym wydarzeniu z życia Jezusa i Maryi, a jest ich 20. Podzielone są one na 4 części: Tajemnice Radosne, Tajemnice Światła, Tajemnice Bolesne i Tajemnice Chwalebne. Odmawiamy je w poniedziałki (tajemnice radosne), wtorki (tajemnice bolesne), środy (tajemnice chwalebne), czwartki (tajemnice światła), piątki (tajemnice bolesne), soboty (tajemnice radosne), i niedziele (tajemnice chwalebne). Modlitwa różańcowa stanowi więc streszczenie Ewangelii i umożliwia nam pogłębienie naszej wiary.