Boże Ciało 2017. Procesje w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało 2017

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie nazywana jest Bożym Ciałem. W Kościele katolickim jest to tzw. święto nakazane, uroczystość liturgiczna ku czci Świętego Sakramentu. Wszyscy wierni powinni brać w nim czynny udział. – To jedyny dzień w roku, w którym ludzie Kościoła i wierni wychodzą na ulice prosić o błogosławieństwo od Chrystusa dla naszych domów, ulic i miast – mówi ks. Krzysztof Czaja, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Marii na Karwinach, członek Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. – Apelujemy do naszych parafian, aby w tym dniu ozdobili swoje domy i mieszkania. Aby było widać to przystrojenie w oknach i na balkonach i to nie tylko wzdłuż trasy przejścia procesji, ale również tam, gdzie ksiądz z Najświętszym Sakramentem nie dojdzie. Powinniśmy pokazywać, że jesteśmy chrześcijanami nie tylko w domu i kościele, ale aby było to widać na ulicy, nawet jeśli Najświętszy Sakrament przechodzi kilka ulic dalej – dodaje. Na czele procesji zawsze niesiony jest Najświętszy Sakrament, który tylko tego dnia opuszcza progi świątyni.

Historia uroczystości Bożego Ciała.

Cud w Bolsenie Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została rozszerzona na całe Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 r miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który spadły krople krwi. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Są one budowane i ozdabiane przez aktywnych i zaangażowanych członków danych parafii. Przy każdym z nich czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Z Bożym Ciałem związana jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek – osiem dni po Bożym Ciele.

Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdansk/a/boze-cialo-2017-procesje-w-trojmiescie-uroczystosci-najswietszego-ciala-i-krwi-chrystusa,12179904/

 

 

SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC